Bu postu şimdi attığıma bakmayın.Eğitimi bundan yedi ay önce vermiştim aslında. Üşengeçlikten buraya anca yazıyorum işte. Kusuruma bakmayın artık.

Benim için güzel ve bir o kadar da ilginç bir deneyim oldu bu eğitim. Güzel oldu çünkü, ufaklığımdan beri iki mesleğe kanım ısınmış ve yapmak istemişimdir. Birincisi şehirler arası otobüs şoförlüğü. O yollarda giderken güneş gözlüklerini takmış şoförler çok karizmatik görünürdü bana. Tabi birde yolculuğu ve yolları seven biriyim. Bununlada bir bağlantısı olabilir. İkincisi ise öğretmenlik. Her nedendir bilmiyorum ama bu meslek hep hoş gelmiştir bana. Ama gelin görün ki mühendislik eğitimi aldım ve bu mesleği icra ediyorum. Tabiki mesleğimi seviyorum, hiçbir sıkıntım yok. Ama ara sıra bir yerlerde eğitmenlik yapıyor olmak o eski ufaklık günlerimi çağrıştırıyor ve kendimi o an huzurlu hissediyorum. Bu yüzden güzel oldu diyebilirim.

İlginç oldu çünkü, öğrencilik yaptığım yerde öğretmenlik yaptım. Ne oluyor, nasıl oluyor derken birde bakmışım sıra arkadaşlarımın karşısında öğretmenlik yapıyorum.

Kurs toplam yedi hafta sürdü ve eğitim sonunda yeterli devam oranına sahip kimseler eğitim sertifikasını kaptı!

Eğitime katılanlar genel olarak mühendislik fakültesinden Bilgisayar Mühendisliği ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği öğrencilerinden oluşuyordu. Ancak hayat burada da beni şaşırtmaya devam ediyordu. Kursta tanıştığım kişiler arasında İnşaat Mühendisliği okuyanlar bile vardı. Bu beni gerçekten mutlu etmişti. Çalışma alanı tamamen farklı bir kutupta olan biri gelip benden programlama eğitimi almak istiyordu. Belki ilk haftadan sonra gelmedi ama yine de çok güzel bir duyguydu. Anlaşılan o ki ilk hafta biraz fazla karmaşık anlatmam sebebiyle kaçmıştı :)

Aslında en başında kurs Pure Javascript üzerine olacak diye planlıyorduk. Ancak ilk haftadan sonra bunu katılımcılar ile görüşüp fikirlerini aldıktan sonra jQuery ile değiştirme kararı aldık. Bunu eğitim afişine bakarak da anlayabilirsiniz.

Eğitime yaklaşık 70 kişi kayıt yaptırdı ve ortalama 60 kişi geldi. Bu oldukça iyi bir sayı.

Kursta ileri düzey birşeyler yapmadık. Giriş seviyesinde jQuery ile yapılabilecek tab, slider, göster-gizle, accordion gibi uygulamalardan sonra Taş-Kağıt-Makas Oyunu, Jet İle Ateş Etme, Gerçek Zamanlı Sohbet Sistemi gibi basit sayılabilecek uygulamalar geliştirdik.

Son olarak kurs hakkında geri dönüşlerden ve memnuniyetten söz edelim. Kursa katılanlara yüz yüze bu konuyu sorduğumda samimi bir şekilde gerçekten faydalı olduğunu ve bundan sonrada öğrenmeye devam edeceklerini söylediler.
Son hafta yazdığımız sohbet sistemini kullanarak ders sonunda hep beraber feedback lerimizi yapmıştık :)

Kursun ilk haftası çektiğimiz bir fotoğraf.

Son olarak da kursda yapılan uygulamalara ait github reposununa buradan erişebilirsiniz diyip mevzuyu kapatalım.

İyi bakın kendinize!

nodejs dersleri